Wycieczka rowerowa z Helu do Gdańska

24/07/2020 Autor waldek 2

W miniony weekend zrealizowaliśmy z Magdą dawno zaplanowaną wycieczkę rowerową. Plan na nią był bardzo prosty – popłynąć na Hel statkiem, a wrócić do Gdańska na kołach. Trasa wg mapy została oszacowana na 105 km i zaplanowana na cały dzień, bez pośpiechu i presji czasu.

Pierwszy prom z Gdańska wyrusza o godzinie 8:20, ale warto być odrobinę wcześniej, aby spokojnie załadować rowery. Właściwie rowery oddaje się załodze, a ona ustawia je w dedykowanej przestrzeni, ale warto być wcześniej aby zająć fajne miejsce na tę dwugodzinną wycieczkę, bo w sezonie statek jest załadowany turystami po brzegi.

Trasa wiedzie przez kanały portowe, możemy obejrzeć takie atrakcje jak Żuraw, spod którego startuje prom, zwodzona kładka nad Motławą, Twierdzę Wisłoujście czy pomnik na Westerplatte. Następnie prom wypływa na wody zatoki i robi się nieco monotonnie. Po dwóch godzinach docieramy do portu w Helu.

Dalszego przebiegu wycieczki możecie dowiedzieć się z filmu.

Sumarycznie zegarek zliczył nam 110 km, do centrum Gdańska będzie pewnie w okolicach 100 km, a czas potrzebny na pokonanie trasy w pełnym komforcie z postojami na śniadanie, lody, obiad, zdjęcia itp to około 10 godzin. Trasa jest niewymagająca, w 90% utwardzona i płaska jak stół.

Z danych na serwisie Strava można wyczytać, że czas poruszania się na trasie to 7h i 40 minit, co oznacza że prawie 2,5 godziny zostały przeznaczone na postoje i odpoczynki.

Trasa z Helu do Gdańska jest przyjemna, bardzo malownicza i można ją pokonać bez żadnego przygotowania “sportowego”. Polecam, niech dystans Was nie przeraża – zawsze można zakończyć jazdę w Rumii czy Chylonii i wrócić Szybką Koleją Miejską.